تزبیت سگ

اشتباهات رایج در تربیت سگ

تزبیت سگ اشتباهات رایج در تربیت سگ

 

وقتی یک عضو پشمالوی جدید به خونواده‌تون اضافه میشه، حتما انتظار زیادی برای آموزش سگ خود میکشین و اگر شما این آموزش ها و ترفند ها رو درست انجام بدین و مرتکب  اشتباهات رایج در تربیت سگ خود نشوید شما مهربون ترین ، شادترین سگ رو تو خونتون خواهید داشت! اما قبل از رسیدگی به این موضوع باید یکم صبر کنین.اشتباهات رایج در تربیت سگ وجود داره که والدین حیوون خانگی موقع آموزش توله سگشون مرتکب می شن. قبل از شروع تمرینات اول مطمئن شین که می دونین چه کارهایی رو نباید انجام بدین. در اینجا اشتباهات رایج در تربیت سگ وجود داره که موقع آموزش رفتارها و ترفندهای جدید به توله سگ خود باید از انجام دادنشون دوری کنید. با ما همراه باشین.

۸ اشتباه رایج در تربیت سگ :

  1. باید تشویق کردنتون با اصلاح کردن رفتار همراه باشه

یکی از اشتباهات رایج در تربیت سگ ها تمرکز روی نکات منفی است که تقریباً به اندازه استفاده از تشویق تو یک دوره آموزشی مؤثر نیست.  و از طرفی تنبیه کردن سگتون و سخت گیری زیاد به سگتون میتونه منجر به خیلی از رفتارهای مشکل ساز دیگه برای توله سگتون در آینده‌ش بشه.

به‌علاوه، اگر قسمت های مثبت مثل تشویق و اقدامات منفی رو با هم ترکیب کنین، سگتون به سختی میتونه فرق بین تشویق و تنبیه شما رو تشخیص بده.

یاد بگیرین که بتونین رفتار سگتون رو از قبل پیش بینی کنین.  اگر سگتون قصد انجام کاری رو داره که قرار نیست انجام بده – مثلاً پارس کنه- حواسش رو با دستور دیگه ای که بتونه بهش پاسخ بده پرت کنین و بر اساس اون بهش پاداش بدین.  این کار نیاز به تمرین برای تسلط بیشتر روی هر دو قسمتتون داره.

ابزار تشویق سگ

  1. آموزش برای مدت طولانی

جلسات تمرینی شما باید بعد از دیدن نتایج مثبت از سگتون تموم بشه و بقیه تمرین‌ها تو جلسه‌ی بعدی ادامه بدین

اگر برای مدت طولانی تمرین کنین، ممکنه سگ شما خسته و کلافه بشه و دیگه علاقه ای به یادگیری رفتار جدیدی که شما می خواین بهش یاد بدین، نداشته نباشه. یا ممکنه توله سگتون بیش از حد با اطلاعات جدید درگیر بشه و هر چی که از قبل هم یاد گرفته بود یادش بره.

نیازی نیست که درس رو تو یک روز و همه درس ها رو توی یک جا مثل خونه و با عجله بهش یاد بدین. چون آموزش دادن یک فرآیند هست که باید با صبر همراه باشه و برای همین یکم زمان بر هست.

 

 

  1. موندن تو یک مکان

ممکن است شما تو خونه‌تون کمی با سگتون تمرین کنید، چون شما و سگتون در همون مکان زندگی می کنین.  اما آموزش خود رو تنها به یک مکان مثل خونه محدود نکنین. این طوری سگ شما یاد میگیره که رفتارهاشو باید فقط توی خانه انجام بده، اما به محض اینکه پاتون رو از خونه بیرون بزارید، باید به رفتار های سگتون توجه زیادی کنین برای سگتون هم خیلی سخت تر میشه.

سعی کنین خارج از خونه، تو خونه های دیگه ای که برای مهمونی میرین یا حتی تو پارک که  سگتون بهونه های زیادی برای حواس پرتی داره تمرین کنید.  به این ترتیب سگ شما یاد می گیره که بدون توجه به اینکه کجاست یا دور و اطرافش داره چه اتفاق هایی میوفته و  چی می گذره رفتارش رو تغییر نده.

 

 

  1. استفاده بیش از حد از کلیکر

روش آموزش با کلیکر خیلی محبوبه و وقتی که بتونین ازش به درستی استفاده کنید ، می‌تونه به یک ابزار فوق العاده برای سگتون تبدیل بشه. ولی مطمئن شید که روش استفاده صحیح از کلیکر رو قبل از شروع آموزش یاد گرفته باشین. کلیک کردن شما باید با پاداش دادن به سگتون ارتباط مستقیم داشته باشه و سگتون بعد از هر بار شنیدن صدای کلیکر متوجه بشه ک وقت پاداشه، ولی اگر کلیکر رو با پاداش دادن ترکیب نکنید ،مطمعنا کلیکر برای سگتون بی معنی می شه. و همچنین این نکته رو فراموش نکنید که بعد از هر کار دلخواهی ک سگتون اون رو به درستی انجام میده فقط یک کلیک کنید.چون اگه در حین انجام کار سگ خود بیش از حد کلیک کنین،سگتون نمی دونه که دقیقاً برای چه رفتاری پاداش می گیره.باید جوری از کلیکر استفاده کنید که سگتون بتونه ارتباط کاملی ازش بگیره.

 

کلیکر سگکلیکر

 

 

 

 

 

 

  1. تمرکز کردن روی تشویقی ها

اگر توله سگ شما خوش اشتها است ، تشویقی می‌تونه گزینه خوبی براشون باشه، مخصوصا برای شروع. اما حواستون به این نکته باشه که پاداش های متفاوتی رو برای سگتون در نظر گرفته باشین یکی از  اشتباهات رایج در تربیت سگ ها تمرکز کردن فقط روی غذای تشویقی میباشد . پاداشتون به سگتون می‌تونه اسباب بازی مورد علاقش و یا حتی تشویق کلامی باشه.چون اگه سگتون رو بیش از حد به غذای تشویقی و خوراکی عادت بدین ، سگ شما تنها زمانی رفتارهای مورد نظر شما رو انجام میده که اطمینان داشته باشه شما خوراکی دارین. این احتمال وجود داره که شما هر وقت ک بخواین غذای سگتون در دسترس داشته باشین، پس اطمینان حاصل کنید که سگ شما می تونه به تشویق کلامی واکنش نشون بده و تشویق کلامی تون رو پاداش بدونه.

 

 

  1. شخصیت بازیگوش سگتون رو محدود نکنین:

سگ ها از نظر شخصیت و رفتار با همدیگه متفاوت هستن و هر روش تربیت یا پاداش برای هر سگ جواب نمی ده و باید برای هر سگی، یک روش مخصوص و متناسب با شخصیتش در نظر گرفت. بعضی از نژادها خیلی بازیگوشن و معمولا انتظار دریافت خوراکی برای پاداش دارن و بعضیاشون هم فقط نیاز طبیعی به رضایت دارن. نژادهای دیگه خیلی سر سخت هستن. با شخصیت سگتون آشنا شین تا بهترین روش یادگیری  ای که مناسب سگتون هست رو به کار ببرین . سعی کنید فضایی که به سگتون اموزش میدین رو عوض کنین و تو مکان های مختلفی این کار رو انجام بدین. اگر یک روش آموزشی کار روی سگتون تاثیر گذار نیست، به این معنی نیست که توله سگ شما نمی تونه یاد بگیره شما فقط باید روشتون رو تغییر بدین و با ازمون خطا بهترین روش رو پیدا کنین. صبور باشید.

 

 

  1. تکرار بیش از حد یک دستور:

این کار مخصوصا بین افرادی که تازه به آموزش سگ رو شروع کردن رایجه. مثلا دستورهایی مثل “بشین” رو می دن و وقتی سگ نمی شینه، چند بار اون دستور رو تکرار می کنن تا زمانی که سگ کلافه میشه و می شینه و این میتونه به یک رفتار تبدیل بشه که سگ بعد از این که دستور دادن بهش رو متوقف کنین دستورتون رو انجام بده.

اگر سگتون واکنشی به دستورتون نشون نداد روند اموزش رو متوقف کنین و سگتون رو به جای دیگه ای ببرین و دوباره امتحان کنید. اگر باز هم نتیجه ای که میخواستین رو نگرفتین، وقتش رسیده که این رفتار رو دوباره بهش اموزش بدین.

 

 

  1. تمرین نکردن

ممکنه سگتون همه اموزشا رو سریع یاد بگیره، اما اگه تمرین نکنین، هر زحمتی که کشیدین بی اثر میمونه. شما نمی تونین از سگتون چنین انتظاری رو داشته باشین شما که اگر هیچ وقت تمرین نکنه، هر چیزی رو که یاد گرفته یادش بمونه. مطمئن بشین که با تمرین همراه هستید، نه فقط تو دوره سنی تولگی سگتون بلکه باید تا اخر عمر با سگتون تمرین کنید و مطمعن باشید تا سنین پیری از این کار های شما قدردانی میکنه.

 

چه اشتباهای دیگه‌ای رو دیدین که مردم موقع آموزش سگ‌هاشون مرتکب میشن؟ آیا نکاتی برای آموزش سگ برای افراد  تازه کار دارید؟ تو قسما کامنت، نظراتتون رو برامون به اشتراک بزارین.

 

اگر در تربیت سگ و یا حیوانات خانگی خود سوالی دارید میتوانید با بیمارستان فردیس تماس بگیرید.

گردآورنده : دکتر علی حاجی مزدارانی

منبع : www.dogtime.com

 

نوشتهٔ پیشین
دلایل اضافه وزن در سگ
نوشتهٔ بعدی
روش های افزایش عمر سگ

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.