7 نکته‌ی ایمنی برای سفر با سگ و گربه

7 نکته‌ی ایمنی برای سفر با سگ و گربه

 

 

بودن سگ‌ها و گربه‌ها در ماشین میتواند به صورت بالقوه باعث بروز فاجعه بشود. زیرا سگ‌ها طبق پیش فرضشون علاقه دارن سرشون رو از ماشین بیرون ببرند و به نظر میرسه که گربه‌ها بعد از بستن درهای ماشین رو تمام صندلی چرمی ماشین دستشویی میکنند.

بنابراین وقتی در ماشین ترکیبی از سگ و گربه و آدم دارید چجوری میتوانید اعضای پشمالوی خانواده‌تون رو به کلینیک دامپزشکی یا خانه‌ی مادربزرگتون ببرید!؟ و اگر می خواهید یک سفر طولانی با ماشین داشته باشید، با حیوانات خانگی خود چه می کنید؟

در اینجا هفت نکته وجود دارد که باید در مورد ایمنی خودرو برای سفر با سگ وگربه‌ در نظر داشته باشید .

 

 

 

  1. سفر با سگ و گربه انتخاب اندازه‌ی مناسب ماشین

اگر وسیله نقلیه شما خیلی کوچک است که به راحتی برای شما، خانواده و حیوانات خانگی شما مناسب نیست، سگ و یا گربه خود را برای سفر در قفس و باکس مخصوص نذارید.

اگر راننده‌ی وانت هستید حیوانات خود را در عقب ماشین قرار ندهید که اگر مسیر ترافیک بود بتوانند به داخل ترافیک بپرند یا در تصادف از ماشین پرت بشوند و آسیب ببینند.

اگر با حیوان خانگی خود به سفر میروید و فضای ماشین برای نگه‌داری آنها کوچک است یک SUV یا مینی ون برای رانندگی اجاره کنید.

 

  1. به همراه داشتن سوابق پزشکی و واکسیناسیون سگ

توجه داشته باشید که هر کشوری قوانین متفاوتی برای سگ ها و گربه ها دارد. بنابراین، به هر کشوری که قصد دارید در آن رانندگی کنید، باید جزئیات این قوانین و موضوعات بهداشتی آن را بدانید.

قبل از اینکه به جاده بروید، یک ملاقات با دامپزشک خود را برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که حیوانات خانگی شما تمام واکسن های لازم، از جمله واکسن هاری، رو زده باشند.

از دامپزشک خود برای سفر خود گواهی سلامتی بخواهید که نشان دهد حیوان خانگی شما سالم و واکسینه شده است.

 

  1. مهار کردن سگ و گربه

هم گربه ها و هم سگ ها باید در طول سفر با ماشین مهار بشوند – به علاوه، در برخی کشورها این قانون وجود دارد. درست مانند هر جسم معلق دیگری که در ماشین وجود دارد، حیوان خانگی هم می تواند در صورت تصادف حتی با سرعت 35 مایل در ساعت به صورت خطرناکی پرتاب شود.

برای این کار میتوانید گربه‌ها را در باکس مخصوص خود قرار بدهید و داخل ماشین محکمشان کنید و برای سگ‌ها هم میتوانید از کمربند و یا باکس‌ها مخصوص استفاده کنید که در اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارد.

 

  1. رسیدگی به دستشویی گربه

وقتی که ماشین در حال حرکت باشد احتمال زیاد گربه تمایلی به دستشویی کردن ندارد پس نگران این موضوع نباشید. بنابراین سعی نکنید در باکس گربه دستشویی تعبیه کنید، چونکه اگر گربه در باکس دستشویی کنید با هر ترمز ماشین ممکنه  کل باکس و ماشین کثیف شود.

بجای این کار زمان‌هایی را برای توقف اختصاص بدید و گربه‌تون رو تشویق به دستشویی کنید. یا زمان‌هایی رو که شما برای غذا خوردن و یا رسیدگی به کاری توقف میکنید گربه‌تون رو به حال خودش رها کنید تا بتونه دستشویی کنه و بعد از انجام این کار تشویق کنید.

 

  1. برای پیاده‌روی و ورزش توقف کنید

در طول سفر جاده ای خود، توقف هایی را در طول مسیر برای پیاده روی و ورزش سگ و همچنین گربه خود برنامه ریزی کنید. مطمئن شوید که قلاده‌ی سگتان انداخته است، زیرا ممکن است به دنبال غریبه ها بروند یا بدتر از آن از شما فرار کنند.

هنگامی که سگ شما در محیطی ناآشنا راه می رود ممکن است کمی عصبی به نظر برسد. آرامش خودتون رو حفظ کنید و به سگ خود فرمان دهید تا بقیه بفهمند که همه چیز تحت کنترل است.

بهترین و امن‌ترین مکان برای گربه شما برای دراز کردن پاهای خود در اتاق هتل است، بنابراین مطمئن شوید که در طول مسیر اقامتگاهی برای حیوانات خانگی پیدا کنید.

همچنین شما میتوانید از قلاده‌ی گربه هم استفاده کنید اما قبل از سفر حتما با این قلاده را دور گردن گربه بندازید و باهاشون تمرین کنید تا هم را قلاده راحت باشند هم از دست شما فرار نکنند.

وقتی گربه‌ها همراهتون هستند و بهشون اجازه دادید که بدون افسار بتوانند راه بروند مطمئن شوید که هیچ حیوان دیگری در اطراف وجود ندارد. هر چیزی می تواند یک گربه را ترساند. دنیا مکانی خطرناک برای بچه گربه های کوچک ماست.

 

 

  1. در مورد اضطراب گربه یا سگتون با دامپزشک مشورت کنید

هم سگ‌ها و هم گربه‌ها راه‌هایی برای مقابله با اضطراب دارند که لزوماً شامل جویدن زمین یا پار کردن نیست. در واقع، ممکن است شگفت زده شوید که چقدر حیوان خانگی شما میتواند در سفر آرام باشد.

اما اگر سگ یا گربه شما در طول سفر اضطراب خاصی دارد، با دامپزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند درمان، آموزش یا اصلاح رفتار را تجویز کنند که می تواند به سفر با سگ و گربهشما کمک کند تا با اضطراب سفر مقابله کنند .

به جای دارو، ممکن است بخواهید تعدادی از کمک های طبیعی و بدون دارو را در نظر بگیرید که به آرامش حیوانات در هنگام تجربه سطوح پایین استرس کمک می کند. در مورد این گزینه ها با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

  1. استفاده از شناسه‌ی هویتی

شما نباید حیوان خانگی خود را در داخل ماشین تنها بگذارید.نه، حتی برای چند دقیقه. همچنین نباید آنها را در حالی که شیشه‌های ماشینتان پایین یا در باز است، از ماشین خود خارج کنید.

به محض اینکه یک سگ یا گربه به منطقه‌ای ناآشنا میرسد، طبق غریزه اولین رفتار آنها ممکنه است این باشد که از شما، خانواده و وسیله نقلیه شما فرار کنند. به همین دلیل است که چسباندن نوعی شناسه‌ی هویتی به حیوان شما بسیار مهم است.

حداقل، مطمئن شوید که حیوان خانگی شما یک میکروچیپ داشته باشد تا در صورت از دست دادن او، شانسی برای پیوستن مجدد به شما داشته باشد. این یک شکل دائمی شناسایی است که بر خلاف یقه ها و برچسب ها نمی تواند از بین برود.

 

و در آخر سعی کنید بهترین زمان و شرایط را برای  سفر با سگ و گربه انتخاب کنید تا سفرتان تبدیل یه یک تجربه‌ی خوب برای شما و حیوان خانگی‌تان شود.

 

 

گردآورنده : دکتر علی حاجی مزدارانی

 

نوشتهٔ پیشین
5 روش خوشحال کردن سگ
نوشتهٔ بعدی
رابطه گربه با انسان

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.