چطور با گربم ارتباط یرقرار کنم؟

رابطه گربه با انسان

انواع رابطه گربه با انسان

رابطه بین گربه ها و انسان ها هزاران ساله که در حال توسعه و بهتر شدنه، اما به تازگی محققان این رابطه رو شکافتن تا نتایج بهتری رو به دست بیارن.
تو این مقاله به بررسی انواع رابطه گربه با انسان میپردازیم.

• پیوند بین مردم و گربه ها
جدیدترین تحقیقات مربوط به گربه ها نشون میده که گربه ها از حیوانات وحشی و حیواناتی که رفتار دوستانه با انسان ندارن تغریبا دور هستنن و هرکسی که با یک یا چند گربه زندگی میکنه میتونه این موضوع رو تایید کنه.
گربه‌ها میتونن پیوندهای بسیار متنوعی با انسان برقرار کنن.
مطالعه‌ای که تو سال 2021 توسط دانشمندان دانشگاه لینکلن تو بریتانیا منتشر شد، سه نوع اصلی از روابط را که می‌توان بین گربه‌ها و انسان برقرار کرد، تعریف کرد.
بقیه‌ی رفتارهای شخصی هر گربه بستگی به رفتار احساسی و برخورد سرپرستش داره.

• رابطه باز
طبق این تحقیق تقریباً یک چهارم افرادی که با یک یا چند گربه زندگی میکنن با اونا رابطه باز دارن.
این به این معنیه که اونا به رفاه خودشون اهمیت میدن اما آزادی زیادی به حیوانات ارائه میدن و اغلب بهشون اجازه میدن که برن بیرون از خونه و بتونن اونجا فعالیت کنن.
گربه‌هایی که این نوع رابطه رو با سرپرستون دارن معمولا اجتماعی تر و کنجکاوتر از بقیه گربه‌ها هستن و بهتر با غریبه‌ها معاشرت میکنن و به اعضای خونواده هم محبت بیشتری ابراز میکنن، با این حال بیش از حد هم به سرپرستشون وابسته نیستن.

• درگیری عاطفی کم
به نظر میرسه یک چهارم دیگه از سرپرست‌ها از نظر مراقبت از گربه درگیری عاطفی پایینی دارن.
این سرپرست‌ها زمان کمی رو صرف بازی یا تعامل با گربه‌شون میکنن، اگرچه گربه ها معمولاً با اونا رفتار دوستانه‌ای دارن، ولی در عین حال مستقل هستن و زیاد تمایلی به برقراری ارتباط فیزیکی و نزدیک با انسان ندارن.
اگه رابطه شما به گربه‌تون از این نوعه باید به فکر بهتر کردن ارتباطتون با گربه بشه.

 

 

پیوند قوی تر با گربه ها

 

• هم وابستگی
در نهایت تقریبا نصف بقیه‌ی سرپرست‌هایی که تو این تحقیق حضور داشتن رابطه‌ی هم وابستگی با گربه دارن که این نوع سرپرست‌ها رابطه صمیمی و نزدیکی با گربه دارن و وابستگی زیادی بهشون دارن و تغریبا بیشتر وقت خودشون رو به گذروندن با گربه اختصاص میدن.
در مقابل هم این گربه‌ها رفتارهای وابستگی زیادی رو نسبت به سرپرستشون نشون میدن، نسبت به غریبه‌ها مشکوک‌تر هستن و به احتمال زیاد استرس یا اضطراب مربوط به جدایی و تنهایی را تجربه میکنن.
تو این مورد شما باید به دنبال به راه حل برای مستقل تر کردن گربه‌تون پیدا کنید تا بعدها صدمه‌ای نبینه از این موضوع.

• چجوری با گربه‌مون پیوند برقرار کنیم؟!
همونطور که دیدین رابطه‌ای که بین یک گربه و سرپرست ایجاد میشه به عوامل مختلفی بستگی داره
سطح درگیری انسان با گربه به ویژه نحوه رفتارش با حیوانات و زمانی که برای آموزش و مراقبت از گربه صرف میکنه تو این موضوع اهمیت داره.
همچنین شخصیت گربه رفتارهای ارثی و ژنتیکی و تجربیات قبلی گربه هم باید بهش توجه بشه.
اگه میخواین پیوند خوبی با گربه‌تون ایجاد کنید، اولین کاری که باید انجام بدین اینه که نیازهای جسمی و روانی اونا رو از نظر مراقبت و اینکه گذشته‌شون چجوری بوده رو درست کنید.

 

توجه کافی به گربه ها

 

پاسخ دادن به این سوالات و خیلی از سوالات دیگه، پایه و اساس یک رابطه‌ی خوب رو ایجاد میکنه.
هنگامی که این کار انجام شد و به پاسخ سوالتون رسیدین، زمانش رسیده که با گربه‌تون پیوند مثبت و خوبی برقرار کنید.
مراقبت از گربه تو سطح سلامتیش نقش مهمی داره برای همین شما باید زبانش رو درک کنید و بهش احترام بذارین، تمام نیازهای جسمی عاطفی و اجتماعی گربه رو پوشش بدین، امنیتش رو تامین کنید و زمان با کیفیتی رو باهاشون سپری کنید.
اگه این کارها درست و منظم انجام بشه به احتمال زیاد گربه به شما وابسته میشه و هم شما از داشتن گربه‌تون و هم گربه از همراه شدن باهاش لذت میبره و وقتی که احساس ناامنی بکنه به شما تکیه میکنه.
اما در مقابل اگه گربه رو تنبیه کنید یا برسونید اونا منزوی میشن و اگه ازشون مراقبت نکنید و به ارتباطات اونا احترام نذارین به احتمال زیاد گربه‌تون نبست به شما حس امنیت نداره و بهتون اعتماد هم نمیکنه و در موضوعات روزمره و ارتباطش با بقیه به مشکل برمیخوره و دجار مشکلات روحی میشه.

در آخر اگر در مورد موضوعی و یا ماده خوراکی برای گربه و حیوان خانگی خود شک دارید، بهتر است از یک پزشک متخصص در این زمنیه راهنمایی بگیرید. برای مشاوره با بیمارستان دامپزشکی فردیس تماس بگیرید.

گردآورنده : دکتر علی حاجی مزدارانی
منبع : https://www.youtube.com/watch?v=nDjdMPG3hK0&ab_channel=AnimalWised

نوشتهٔ پیشین
7 نکته‌ی ایمنی برای سفر با سگ و گربه
نوشتهٔ بعدی
۶ اشتباه نظافت گربه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.