سبزیجات برای خرگوش ها

بهترین سبزیجات برای خرگوش

سبزیجات برای خرگوش ها

7تا از بهترین سبزیجات برای خرگوش خانگی شما

سبزیجات به عنوان یک مکمل سالم برای هر رژیم غذایی شناخته می شوند. مشکل این است که خرگوش ها همان نوع هضم انسان را ندارند. آنها با غذاهای پر فیبر و کم نشاسته رشد می کنند. متأسفانه، این بدان معناست که بسیاری از سبزیجاتی که برای انسان عالی هستند، برای خرگوش های خانگی ما چندان سالم نیستند. به عنوان یک قاعده کلی، بهترین سبزیجات برای خرگوش سبزی، کاهو و سایر انواع سبزی سالاد برگی است. ممکن است وسوسه انگیز باشد که به خرگوش خود هویج یا سایر سبزیجات ریشه ای بدهید، اما آنها برای هضم مناسب خرگوش نیستند و فقط باید به مقدار کم داده شوند.

 

در حالی که ممکن است سبزیجات را به عنوان ریشه و ساقه هایی که ما می خوریم به عنوان غذای انسان در نظر بگیرید. برگ ها نیز نوعی سبزی هستند که فوق العاده سالم هستند. آنها دارای سطح بالایی از فیبر به همراه ویتامین ها و مواد مغذی هستند که برای سلامت کلی خرگوش عالی هستند.

 

بهترین سبزیجات برگدار آنهایی هستند که اسید اگزالات کمی دارند. به طور معمول، سبزی های تیره تر (مانند اسفناج) دارای سطوح بالاتری از این هستند. سبزیجاتی که سطوح بالایی از اسید اگزالات دارند اگر به مقدار کمی در رژیم غذایی خرگوش استافده شوند خطری ندارند.

 

سبزی گشنیز

 

  1. گشنیز

گشنیز یک گیاه معطر است که به طور کلی برای خرگوش ها بسیار فریبنده است. به ویژه، بسیاری از خرگوش های مسن که حس چشایی و بویایی خود را از دست می دهند، در نهایت به سمت این گیاهان معطر جذب می شوند.

گشنیز همچنین از تعدادی (فیتوکمیکال) تشکیل شده است که می تواند به هضم غذا کمک کند، از عفونت های مکرر جلوگیری کند و حتی استرس را کاهش دهد. این گیاه ممکن است به کاهش علائم عفونت ادراری نیز کمک کند. گشنیز همچنین حاوی ژرانیول است، که ترکیبی است که به جلوگیری از تومور کمک می کند.

 

  1. کاهو

کاهوهای برگ دار (شامل قرمز، سبز، اسکارول، رومی و غیره) یکی از مواد اصلی سبزیجات روزانه خرگوش شما هستند. میتونید همیشه یک یا دو برگ کاهو را با سبزی خرگوش‌هاتون اضافه کنید. آنها معمولاً مورد علاقه خرگوش‌ها نیستند، اما اکثر خرگوش‌ها پس از مصرف سبزیجات خوشمزه‌تر، هیچ شکایتی از خوردن کاهو نخواهند داشت.

به طور کلی، کاهوهای برگ دار به خوبی با برقرار کردن تعادل سالم بین ویتامین ها و مواد مغذی برای اضافه کردن به رژیم غذایی خرگوش ها گرد آوری شده اند. با این حال، بهتر است از دادن کاهوی سردسیری خودداری کنید. این نوع کاهو مواد مغذی زیادی ندارد که برای خرگوش مفید باشد و حاوی ماده شیمیایی لاکتوکاریوم است که اگر به مرور زمان در هضم خرگوش جمع شود می تواند مضر باشد.

 

کاهو

 

  1. ریحان

ریحان گیاهی رایج است که تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی یا بازار کشاورزان می توانید آن را پیدا کنید. بو و طعم شدید آن می تواند آن را مورد علاقه بسیاری از خرگوش ها قرار دهد و به آنها یک میان وعده خوشمزه و سالم بدهد. سایر گیاهان مرتبط مانند نعناع، پونه کوهی و مریم گلی نیز گزینه های عالی برای خرگوش های خانگی هستند.

ریحان حاوی غلظت بالایی از مواد شیمیایی گیاهی است که به آن طعم قوی و محتوای مغذی متراکمی می دهد. ریحان همچنین حاوی چند ترکیب (از جمله اسید کافئیک و اسید سالیسیلیک) است که خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارند. این باعث می شود ریحان یک مسکن خفیف درد باشد و می تواند به جلوگیری از عفونت های مکرر در خرگوش ها کمک کند. همچنین به حفظ سلامت پوست و پوست خرگوش کمک می کند.

 

  1. برگ کرفس

کرفس یک منبع عالی از مواد مغذی برای خرگوش است. در واقع، حاوی برخی ویتامین ها و مواد معدنی است که معمولاً در سایر منابع غذایی یافت نمی شوند. به عنوان مثال، کرفس منبع فتالید است که دارای خواصی است که می تواند فشار خون را کاهش دهد و استرس را کاهش دهد.

بنابراین، دفعه بعد که مقداری کرفس می خورید، برگ های آن را ببرید و به خرگوش خود بدهید. ساقه های کرفس نیز برای تغذیه خرگوش ها مناسب است، اما بهتر است این را محدود کنید تا خرگوش شما فقط با کرفس سیر نشود. به طور مشابه، برگ ها و ساقه های کلم بروکلی و گل کلم برای خرگوش ها مفید هستند و می توان آنها را به برنامه سبزی روزانه آنها اضافه کرد.

 

  1. سبزی قاصدک

سبزی های قاصدک از مغذی ترین علف های هرز و بهترین سبزیجات برای خرگوش هستند که می توانیم به خرگوش ها غذا دهیم. آنها دارای محتوای مواد معدنی و ویتامین بالایی هستند که به تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت های مکرر و کاهش درد و التهاب در خرگوش ها کمک می کند. سبزی قاصدک همچنین ممکن است به هضم خرگوش کمک کند و از بیماری قلبی جلوگیری کند.

سبزی قاصدک حاوی مقداری اسید اگزالات است، اما مقدار چندان بالایی ندارد. به همین دلیل، شما نمی توانید آن را به عنوان تنها سبزی‌ای که به خرگوشتون میدهید استفاده کنید، اما همچنان انتخاب بسیار سالمی است که به خرگوش خود تنوع بدهید.

اگر سبزی قاصدک را از بیرون می چینید، مطمئن شوید که از مواد شیمیایی که در چمن استفاده شده است آگاه هستید. آفت کش ها و مواد شیمیایی زیادی وجود دارد که روی علف های هرز سمی برای خرگوش استفاده می شود، بنابراین همیشه احتیاط کنید.

 

  1. کلم پیچ

برخی از خرگوش ها هنگام مواجه با کلم پیچ بینی خود را بالا می برند و علاقه‌ای نشان نمی دهند، زیرا عطر و طعم منحصر به فردی دارد، اما این سبزی می تواند مورد علاقه بسیاری از خرگوش های دیگر باشد. کلم پیچ حاوی مقدار زیادی پروتئین همراه با انواع ویتامین ها و مواد مغذی است که آن را به یک مکمل مفید برای رژیم غذایی خرگوش شما تبدیل می کند.

اگرچه کلم پیچ به عنوان سبز برگ تیره شناخته می شود، اما در واقع سطوح بالایی از اسید اگزالات را ندارند. در واقع، آنها در میان گیاهان معمولی و سبزی‌های برگ‌دار که به خرگوش داده می‌شود، سطح نسبتاً کمی دارند. مثلا ریحان حاوی تقریباً 115 میلی‌گرم در هر 100 گرم غذا، گشنیز حاوی 10 میلی‌گرم در هر 100 گرم غذا، و کلم پیچ تنها حدود 7 میلی‌گرم در هر 100 گرم غذا ارزش غذایی دارد (ارزش‌های تغذیه‌ای واقعی بسته به روش‌های رشد و نگهداری می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین این اعداد تقریبی هستند).

 

مانند همه سبزیجات، بهتر است کلم پیچ را به آرامی وارد رژیم غذایی آنها کنید. برای برخی از خرگوش ها، کلم پیچ می تواند باعث افزایش گاز و ناراحتی گوارشی شود، بنابراین قبل از دادن مقدار زیادی کلم پیچ به خرگوش، قطعات کوچک را آزمایش کنید.

 

  • در مورد سبزیجات بدون برگ چطور؟

به طور کلی، قسمت‌های برگ‌دار سبزیجات برای خرگوش‌ها سالم‌ترین و بی‌خطرترین قسمت برای خوردن در مقادیر زیاد است. آنها حاوی سطوح بالایی از فیبر و مواد مغذی هستند در حالی که دارای سطوح پایین نشاسته و قند هستند، که آنها را برای هضم خرگوش بسیار بهینه می کند. همچنین نسبت به سایر قسمت‌های سبزی سیری کمتری دارند که خرگوش‌ها را تشویق می‌کند تا وقتی سبزیجات روزانه‌شان را تمام می‌کنند، یونجه بیشتری بخورند.

 

هویج

با این حال، سایر قسمت های سبزیجات نیز خوراکی هستند و دادن آن به خرگوش بی خطر است. ساقه و ساقه بسیاری از سبزیجات برای خرگوش ها مغذی است. کرفس، مارچوبه و ساقه های کلم بروکلی و گل کلم چند نمونه خوب از این موضوع هستند. آنها معمولاً به اندازه سایر قسمت های سبزیجات دارای نشاسته یا قند بالا نیستند.

 

میوه و گلچه سبزیجات معمولی را می توان به مقدار کم به خرگوش داد. هویج، فلفل دلمه ای، کدو سبز، خیار، کلم بروکسل، بادمجان، کلم بروکلی و گل کلم برای خرگوش ها بی خطر هستند، اما باید در مقداری که به خرگوش می دهید محدود شود.

 

 

  • سبزیجاتی که باید اجتناب کنید

با این حال، خوردن همه سبزیجات برای خرگوش ها بی خطر نیست. همیشه قبل از دادن چیز جدیدی به خرگوش خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاملاً ایمن است. بهترین سبزیجات و غذاهایی که باید از دادن آنها به خرگوش خودداری کنید عبارتند از:

پیازها

سیر

سیب زمینیها

آووکادو

قارچ

لوبیا

ذرت

برگ و ساقه گوجه فرنگی

جهت دریافت مشاوره برای نحوه نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی خود،‌ با بیمارستان فردیس تماس بگیرید.

 

گردآورنده : دکتر علی حاجی مزدارانی

منبع : https://bunnylady.com/best-vegetables/

 

نوشتهٔ پیشین
تربیت سگ و نکات آن
نوشتهٔ بعدی
خطرناک‌ترین داروها برای سگ ها

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.